Συμμετοχή του σχολείου μας στο «WeC.A.R.E.»

Συμμετοχή του σχολείου μας στο Διεθνές Πρόγραμμα «WeC.A.R.E

Το τμήμα Α2 του Γυμνασίου μας και οι εκπαιδευτικοί Δουρουκλάκη Ευθυμία και Τέγου Μαρία συμμετέχουν στο Διεθνές Πρόγραμμα «WeC.A.R.E.»  το οποίο είναι ένα εξ αποστάσεως πρόγραμμα εξειδικευμένης κατάρτισης με βασικούς στόχους την προαγωγή του θετικού κλίματος στην τάξη, ώστε να ευνοείται και να ενισχύεται η μάθηση, και την ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας των μαθητών, προκειμένου αυτοί να αποκτήσουν δεξιότητες που θα τους βοηθήσουν να είναι πιο δυνατοί και χαρούμενοι.

Το πρόγραμμα έχει την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και σε αυτό συμμετέχουν τάξεις/σχολεία από την Ελλάδα και άλλες χώρες όπου διδάσκεται η ελληνική γλώσσα. Σχεδιάστηκε και αναπτύχθηκε από το Κέντρο Έρευνας και Εφαρμογών Σχολικής Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών και την Εταιρεία Σχολικής και Οικογενειακής Συμβουλευτικής και Έρευνας . Επιστημονική υπεύθυνη του προγράμματος είναι η κ. Χρυσή Χατζηχρήστου, καθηγήτρια Σχολικής Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Τη φετινή χρονιά συμμετέχουν στο πρόγραμμα τάξεις από 95 σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης διαφόρων περιοχών της Ελλάδας, την Αυστραλία, την Μεγάλη Βρετανία και τις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής. Τα σχολικά έτη 2012-2015 που εφαρμόστηκε το πρόγραμμα συμμετείχαν 4888 μαθητές και 289 εκπαιδευτικοί από 198 σχολεία  13 χωρών.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι εκπαιδευτικοί επιμορφώνονται σε συγκεκριμένες θεματικές ενότητες παρακολουθώντας διαδικτυακά σεμινάρια , στη συνέχεια εφαρμόζουν ειδικά σχεδιασμένες δραστηριότητες στην τάξη ( ανάλογες με την κάθε θεματική ενότητα και  την ηλικιακή ομάδα των μαθητών) οι οποίες έχουν παιγνιώδη χαρακτήρα και με την ολοκλήρωση κάθε θεματικής ενότητας οι τάξεις δημιουργούν ένα κοινό projectσε συνεργασία με άλλες τάξεις από την Ελλάδα και το εξωτερικό.

Τέταρτη χρονιά συνεργασίας του σχολείου μας σε δράσεις υιοθεσίας ζευγαριών γυπών του είδους ασπροπάρη

Το τμήμα Β1 του Γυμνασίου μας και οι εκπαιδευτικοί Δουρουκλάκη Ευθυμία και Τέγου Μαρία συμμετέχουν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ( γενικά το σχολείο μας συμμετέχει για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά) σε δράσεις συμβολικής υιοθεσίας ζευγαριών ασπροπάρη  σε συνεργασία με το WWFΕλλάς και το ΚΠΕ Μαρώνειας.

Όπως και τις προηγούμενες χρονιές έτσι και φέτος το σχολείο μας  και τα σχολεία: Γυμνάσιο Σουφλίου, Γυμνάσιο Τυχερού, Δημοτικό σχολείο Τυχερού και Δημοτικό σχολείο Σαπών θα πλαισιώσουν με τις δράσεις τους τις προσπάθειες προστασίας των ζευγαριών Ασπροπάρηδων που φωλιάζουν στην περιοχή μας.

Τη φετινή χρονιά ο στόχος των δράσεων είναι η προβολή συνολικά του έργου των σχολείων για τον Ασπροπάρη καθώς και η ανάδειξη της σημασίας που έχει για την περιοχή η παρουσία αυτού του μοναδικού είδους.