Αυτοδιαγνωστικός έλεγχος για COVID

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΜΕΤΡΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΝΟΣΗΣΗΣ (δωρεάν αυτοδιαγνωστικός έλεγχος) ΑΠΟ COVID ;19

Ενόψει της δια ζώσης λειτουργίας των σχολικών μονάδων και του Γυμνασίου μας,

τη Δευτέρα 10/5/2021, σας ενημερώνουμε ότι η ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΝΟ ΜΕ ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ SELF-TEST, που είναι υποχρεωτικός για όλους τους μαθητές/τριες!!!

Η μάσκα συνεχίζει να είναι υποχρεωτική στο σχολείο και καλό είναι οι μαθητές/τριες να έχουν μαζί τους τουλάχιστον δυο 2.

Τα τεστ δίνονται δωρεάν στους κηδεμόνες των μαθητών/τριών (αν είναι ανήλικοι) ή στους ίδιους τους μαθητές/τριες( αν είναι ενήλικοι) από τα φαρμακεία και θα γίνονται δύο (2) φορές την εβδομάδα, την προηγούμενη ημέρα της Δευτέρας και Πέμπτης, κάθε σχολική βδομάδα πριν την έναρξη των μαθημάτων, 24 ώρες πριν την προσέλευση στο σχολείο, δηλαδή κάθε Κυριακή

και Τετάρτη.

ΒΗΜΑ- ΒΗΜΑ οι ενέργειες!

$11.    Οι γονείς/κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών/τριών θα προσέρχονται στο φαρμακείο και με το ΑΜΚΑ ή ΠΑΜΚΑ ή ΠΑΑΥΠΑ(για αλλοδαπούς) του/της ανήλικου μαθητή/τριας και την αστυνομική ταυτότητα του γονέα/κηδεμόνα θα παραλαμβάνουν το τεστ κάθε Παρασκευή

( για να το κάνουν την Κυριακή) και κάθε Τετάρτη για να το κάνουν μέχρι το βράδυ.

Οι ενήλικοι μαθητές/τριες θα πηγαίνουν οι ίδιοι με το δικό τους ΑΜΚΑ ή ΠΑΜΚΑ ή ΠΑΑΥΠΑ(για αλλοδαπούς) και την αστυνομική τους ταυτότητα να το παραλάβουν.

Μαζί με το αυτοδιαγνωστικό τεστ θα παραλαμβάνουν και φυλλάδια ενημερωτικά.

$12.    Το τεστ γίνεται στο σπίτισύμφωνα με τις οδηγίες των φυλλαδίων και για τους ανήλικους με την επίβλεψη των γονέων/κηδεμόνων και τη βοήθειά τους.

$13.    Τι λένε οι οδηγίες των φυλλαδίων για το self- test!

Καμία ένδειξη ή μόνο μία γραμμή στην ένδειξη Τ το αποτέλεσμα είναι μη έγκυρο, σε αυτήν την περίπτωση το test πρέπει να επαναληφθεί.

Μετά την εξαγωγή του αποτελέσματος!

Α) Οι γονείς/κηδεμόνες και οι ενήλικες μαθητές, επισκέπτονται την ηλεκτρονική πλατφόρμα

https://self-testing.gov.grκαι αφού επιβεβαιώσουν τα στοιχεία τους ( με τους κωδικούς taxisnet), επιλέγουν την κατηγορία « Σχολική κάρτα για COVID ‘19 » και ακολουθούν τη διαδικασία υποβολής του αποτελέσματος.

1. Αν το αποτέλεσμα είναι ΑΡΝΗΤΙΚΟ, εκτυπώνουν από τη πλατφόρμα τη σχολική κάρτα αρνητικού αποτελέσματος. Αν δεν υπάρχει εκτυπωτής, γράφουν με το χέρι μια ίδια σχολική κάρτα και την υπογράφουν όπως και την εκτυπωμένη!! Η σχολική κάρτα έχει τη μορφή:

Β) Αν το αποτέλεσμα είναι ΘΕΤΙΚΟ, στη ίδια σχολική κάρτα γράφουν το θετικό αποτέλεσμα, την εκτυπώνουν και στη συνέχεια, μέσα σε 24 ώρες πηγαίνουν σε μία από τις δημόσιες δομές, όπως αυτές είναι αναρτημένες στη πλατφόρμα self-testing.gov.gr, για δωρεάν επαναληπτικό έλεγχο!

Μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα της κλινικής εκτίμησης και η αξιολόγησή τους, οι διαγνωσθέντες/είσες θετικοί μαθητές/τριες και οι οικείοι τους παραμένουν σε κατ΄οίκον περιορισμό ακολουθώντας τις οδηγίες του ΕΟΔΥ.

$1·         Αν ο δωρεάν επαναληπτικός έλεγχος βγει θετικός τότε ακολουθούν το Πρωτόκολλο του ΕΟΔΥ ( με κατ οίκον περιορισμό 15 ημερών και μοριακά τεστ).

$1·         Ο γονέας/κηδεμόνας ενημερώνει τη σχολική μονάδα, Διευθυντή-Υποδιευθυντή – Υπεύθυνο καθηγητή, για το θετικό τεστ του παιδιού του!!!!!

$1·         Αν ο δωρεάν επαναληπτικός έλεγχος είναι αρνητικός, εκδίδεται σχετική βεβαίωση από τη δημόσια δομή, όπου βεβαιώνεται το αρνητικό αποτέλεσμα. Ο μαθητής/τρια επιστρέφει στη σχολική μονάδα επιδεικνύοντας την βεβαίωση αυτή.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!  Ο μαθητής/τρια έχει μαζί του τη σχολική κάρτα με τ΄ αποτελέσματα του τεστ καθημερινά και την επιδεικνύει όταν του ζητηθεί και κυρίως την Δευτέρα και Πέμπτη, όπου θα γίνεται ο έλεγχος για την είσοδό του στη τάξη !!

ΑΝ δεν έχει τη σχολική κάρτα με τ΄ αποτελέσματα του τεστ, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΚΤΟΣ ΣΤΗ ΤΑΞΗ και παίρνει απουσίες!!!

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ

ΠΑΤΗΡΗ ΚΥΡΙΑΚΗ