Το πείραμα του Ερατοσθένη στην αυλή του σχολείου μας!

Σήμερα 20 Μαρτίου 2018 μαθητές του Β2 με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών : Κουρή Χαρίκλειας, Ρίζου Κων/νου, Ραλλίδη Γιώργου, Χατζητουλούση Παναγιώτη και της διευθύντριας κας Πατήρη Κυριακής πήραν μέρος στην δράση με τίτλο: «Το πείραμα του Ερατοσθένη»

Βασικός στόχος της δράσης είναι η ανάδειξη του πειράματος, ως αναπόσπαστου συστατικού της εκπαιδευτικής διαδικασίας, μέσα από την συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών σε βιωματικές και συνεργατικές ανακαλυπτικές δραστηριότητες.

Αρχικά οι μαθητές ενημερώθηκαν στην τάξη με σχετικές παρουσιάσεις για τον Έλληνα μαθηματικό, αστρονόμο και φιλόσοφο Ερατοσθένη (276π.Χ. – 194π.Χ.) και το πείραμα που έκανε πριν 2.250 χρόνια περίπου στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου.

Κατόπιν χρησιμοποιώντας απλά μέσα όπως χάρακες, μεζούρες μέτρησαν το μήκος σκιάς ράβδου και κατόπιν κάνοντας τους κατάλληλους υπολογισμούς υπολόγισαν την περιφέρεις της Γης καθώς και την ακτίνας της με μεγάλη ακρίβεια.

Έτσι οι μαθητές αναβίωσαν στην αυλή του σχολείου ένα από τα ωραιότερα πειράματα στην ιστορία της Επιστημών, αξιοποιώντας γνώσεις από άλλα γνωστικά αντικείμενα όπως Γεωγραφία, Φυσική, Αστρονομία.

Φωτογραφίες από την δράση:

P1220037 new

P1220043 new