Το πείραμα του Ερατοσθένη

Το σχολείο μας συμμετείχε στη δράση με τίτλο:

"Το πείραμα του Ερατοσθένη"

Το τμήμα Β2 του Γυμνασίου μας με τη φιλική συμμετοχή του τμήματος Β1 και με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών  Ρίζου Κωνσταντίνου, Χατζητουλούση Παναγιώτη και  Τέγου Μαρίας συμμετείχε στη δράση με τίτλο «Το Πείραμα του Ερατοσθένη» που πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 21 Μαρτίου 2016.

Στη δράση,  που συνοδιοργάνωσαν τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών ( ΕΚΦΕ) Σερρών, Κατερίνης, Σπάρτης, 10 Ηρακλείου και Μυτιλήνης , με την υποστήριξη της Πανελλήνιας Ένωσης Υπευθύνων ΕΚΦΕ ( ΠΑΝΕΚΦΕ), συμμετείχαν πάνω από 370 σχολεία από όλη την Ελλάδα, περισσότεροι από 8000 μαθητές και 700 καθηγητές.

Το Πείραμα του Ερατοσθένη αφορά τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης και συγκαταλέγεται μεταξύ των δέκα πιο όμορφων πειραμάτων στην ιστορία της Φυσικής.  Οι μαθητές που συμμετείχαν στο πείραμα μέτρησαν το μήκος μιας ράβδου και τη σκιά της και έκαναν υπολογισμούς  που τους οδήγησαν στον υπολογισμό της περιφέρειας της Γης και της ακτίνας της με μεγάλη ακρίβεια. Ασχολήθηκαν με γνωστικές διαδικασίες από διάφορα σχολικά μαθήματα όπως η Φυσική, τα Μαθηματικά, η Γεωγραφία, κ.α. και απέκτησαν γνώσεις και δεξιότητες με ευχάριστο τρόπο.

FOTO ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗΣ 1

FOTO ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗΣ 2